Proizvodni proces

Tehnološka priprema za proces proizvodnje namještaja obuhvaća sve korake i aktivnosti potrebne za optimalno vođenje proizvodnog procesa. To uključuje planiranje, projektiranje, odabir materijala i okova, pripremu radnih mjesta, definiranje procesa proizvodnje i optimizaciju tehnoloških postupaka.

Cilj je osigurati učinkovitu i kvalitetnu proizvodnju, minimizirati troškove i vrijeme izrade, te maksimizirati zadovoljstvo kupaca.

1

Tehnički crteži i dizajn

Izrada detaljnih tehničkih crteža i dizajna namještaja koji će se proizvoditi, uključujući dimenzije, materijale, konstrukciju i funkcionalnosti.

2

Izbor materijala

Odabir optimalnih materijala koji će se koristiti u proizvodnji namještaja, uzimajući u obzir estetske, funkcionalne i ekonomske faktore.

3

Konstrukcijski proračuni

Provjera izdržljivosti, stabilnosti i sigurnosti proizvoda putem konstrukcijskih proračuna kako bi se osigurala kvaliteta i trajnost namještaja.

4

Detaljno planiranje proizvodnih procesa

Utvrđivanje koraka proizvodnje, alata, tehnika i tehnologija potrebnih za izradu svakog dijela namještaja, kako bi se osigurala efikasna i precizna proizvodnja.

5

Testiranje prototipa

Izrada prototipa namještaja radi testiranja funkcionalnosti, estetike i kvalitete, te provođenje potrebnih prilagodbi prije početka masovne proizvodnje.

6

Standardizacija procesa

Postavljanje standarda i procedura za proizvodnju namještaja kako bi se osigurala konzistentnost, kvaliteta i efikasnost proizvodnog procesa.

7

Podrška

Ukupno iskustvo kupca ne završava samo kupnjom namještaja, već se proteže i na postprodajne usluge koje pruža tvrtka. Pružanje visokokvalitetnih postprodajnih usluga ključno je za stvaranje zadovoljnih i lojalnih kupaca.

Detaljno planiranje proizvodnih procesa izrađujemo na sljedeći način:

  1. Izrada CAD/CAM modela: Korištenje računalno potpomognutog dizajna (CAD) za stvaranje modela namještaja, te računalno potpomognute proizvodnje (CAM) za generiranje CNC kodova potrebnih za programiranje strojeva.
  2. Generiranje CNC koda: Korištenje CAM softvera za generiranje CNC (Computer Numerical Control) kodova koji će upravljati radom strojeva. Ovi kodovi precizno definiraju putanju alata, brzinu rezanja, dubinu rezanja i druge parametre obrade.
  3. Simulacija programa: Prije pokretanja stvarne proizvodnje, provodi se simulacija programa kako bi se provjerila ispravnost i efikasnost obrade. Ovo pomaže u otkrivanju eventualnih grešaka i optimizaciji programa prije početka proizvodnje.
  4. Provjera i kalibracija: Provjera ispravnosti programiranog procesa i kalibracija stroja kako bi se osigurala preciznost i kvaliteta obrade.
  5. Pokretanje proizvodnje: Nakon što su sve pripreme završene i program je provjeren, pokreće se stvarna proizvodnja namještaja na strojevima prema programu koji je prethodno programiran.